Business & Café

Gyorstalpaló: A modern férfi és az udvariasság

03 ápr 2016

A hatalom íze akkor a legjobb, amikor megédesíti egy kis udvariasság; mondja George R.R. Martin. Íme egy cikk amellyel minden kedves olvasónk megédesítheti a hatalmát és tekintélyét és válhattok modern úriemberré percek alatt.

Az udvariasság alapja: önismeret. Elsősorban magát becsüli az ember: nem attól függ a viselkedésem, hogy mások mit érdemelnek, hanem attól, hogy mi az én normám.

Müller Péter

Az udvariasság általánosságban véve sajnos kezd kikopni a társadalomból (természetesen tisztelet a kivételnek!!) és megjegyzem, itt nem csak a férfiakra gondolok. Manapság gyakran az udvariasságot (és a bókokat) már nem is tudjuk kezelni mert annyira elszoktunk tőle, vagy esetleg flörtölésnek tűnhet egy egyszerű, ám kedves gesztus.

Férfitársaink előzékenysége nem a női nem gyengeségire mutat rá, pusztán csak egy olyan tett mely a tiszteletet és a segítőkészséget hivatott kifejezni (vagy legalább is az én értelmezésemben). Az udvariasság a műveltség része és a társasági érintkezés alapja - azt hiszem, ez vitathatatlan. 

A protokoll betartása és az udvariasság nem valamiféle fellengzős viselkedés, hanem mások tisztelete legalább annyira, hogy nem hozzuk őket kényelmetlen helyzetbe.

Gönczi Gábor

Régi alapszabály, szokás, hogy bizonyos személyeket valamilyen oknál fogva előnyben részesítünk, lássuk kik ezek. Először is a gyengébbik nemet; az idősebbeket és a rangban felettünk álló személyeket. Udvarias gesztusainkkal kifejezzük irántuk érzett tiszteletünket és megbecsülésünket. Leggyakoribb  formája a hétköznapokban a nők előreengedése, ajtó kinyitása előttünk, ülőhely átadása.

Azonban akadnak olyan kivételes esetek, mikor még egy nagyon tisztelettudó és udvarias fiatalember is zavarba jöhet, mert nem egészen egyértelműek a protokolláris szabályok. Vegyük sorba, melyek azok a helyzetek, amikor kivételesen nem engedjük előre a nőket és időseket.

      • Járművek

        Bonyolultabb a dolog, mint ahogy azt mi elsőre gondolnánk. Ha idősekről van szó, őket illik előreengedni felszállásnál buszra/vonatra való felszálláskor, leszállásnál pedig előttük elhagyni a járművet azért, hogy le tudjuk őket segíteni, esetleg a csomagjaikat.
        Autók esetében - filmekből ismerős lehet a jelenet - a férfiak kinyitják az anyósülés ajtaját majd miután párjuk belibbent a járműbe, óvatosan be is csukják azt.

      • Étterem, szórakozó hely, kocsma

        Ezek a helyszínek veszélyesnek minősülnek, ezért az alárendelt fél (azaz a férfi, fiatalabb, alacsonyabb rendű személy) megy lép be először az ajtón. Éttermekben, ha pincér kíséri a társaságot az asztalhoz, akkor a sorrend a következő: pincér, nők és végül a férfiak követik.

      • Lépcsőn le és fel

        Meredek, szűk lépcsőkön lefelé a férfi megy előre, felfelé pedig a hölgyek. Úgy könnyű megjegyezni, hogy merre tud leesni az illető, ha hátrafelé, akkor mögötte megy az alárendelt fél, ha lefelé, akkor pedig előtte.

      • Ajtó dilemma

        Nehéz ajtók esetében nyilván a férfi megy elöl és meg is tartja az ajtót! Lengő ajtók esetén szintén. Befelé nyíló ajtók esetében is ez lesz a bevett gyakorlat, mivel a történelem során az volt a bevett szabály, hogy a nők nem érnek a kilincshez. Uraim, az említett helyzetekben azt javaslom határozottan menjenek előre és belépés után - kissé félreállva - tartsák meg az ajtót és ne az ajtókeretből egy kézzel tartsák az ajtót, mert helyzettől függően akadhatnak logisztikai problémák.

      • A rég elfeledett liftes szabály

        Ennek az esetnek a hagyománya már kevésbé ismert napjainkban. Eredetileg veszélyes helynek minősül a fülke, ezért tehát a férfinek kell előre mennie. Ha azonban meggyőződtünk arról, hogy nincs veszély, a lift ajtó tartásával előre lehet engedni a hölgyeket. Kifelé jövet az ajtót tartva engedjük előre a hölgyeket! 

A kihívó viselkedés és a pökhendiség mindig önbizalomhiányra vezethető vissza, míg az alázatosság és udvariasság a belső erő jele.

Darnel Christian

moremoremore.png

facebook_icon02.png Business & Café - Facebookon is. Köszönjük kedvelésed!

www.facebook.com/businessandcafe

anita_200.pngFejér Anita
Az ELTE nemzetközi tanulmányok végzős hallgatója vagyok. Az UNICEF Magyar Bizottság Alapítványnál is tevékenykedek, korábban a Kreatív Európa Iroda gyakornoka voltam. Fő érdeklődési területem a diplomácia és a biztonságpolitika. Ezen felül számos diákszervezetben, és az NGO-ban is aktív tag vagyok.

(Képek innen, innen)

süti beállítások módosítása