A férfi öltözködés és divat talán egyik legvitatottabb kérdése a csokornyakkendő. Egyesek szerint túl ripacskodó, míg mások számára a hétköznapokban is természetes darab. Vajon hol kell meghúznunk a határt, ha egyáltalán van ilyen?
Történelem
Eredete a 17. századi francia hadseregben szolgáló horvát katonákhoz nyúlik vissza, általuk szivárgott fel a francia felső osztálybeli polgárokhoz. A 19.századig a férfiak nyakdíszként átlósan félbehajtott kendőt viseltek, amelyre csomót vagy csokrot kötöttek. A csokornyakkendő mai formája 1870 óta csaknem alig változott. Az időmúlásával viszont megszűnt a klasszikus nyakkendő és társainak egyenjogú darabjává lenni és kifejezetten a különcséghez társították azt, ami a mai napig érezteti hatását.
A felsőbb körökben még a minimális divatérzékkel megáldott emberek is egyetértenek abban, hogy a készre kötött csokornyakkendő viselése nem éppen az eleganciáról és kifinomultságról árulkodik. Ennek okán a hanyatlásának egyik primitív oka az, hogy a férfiak többsége egyszerűen nem tudja megkötni. Mindazonáltal napjainkra teljesen elfogadott részévé vált főként az utcai divatnak az úgynevezett "pre-tie", az előre megkötött csokornyakkendő. Megannyi kifogást és sztereotípiát lehetne felhozni a csokornyakkendő viselése ellen, a csupasz ing érzetén át, a férfiatlanság megtestesüléséig, mégis szeretném a pozitív oldalát szemléltetni.
A csokornyakkendő képes szofisztikáltságot és magabiztosságot adni a megjelenésünknek, ha megfelelő módon tudjuk viselni. Igen, a viselés szón van a hangsúly. A csokornyakkendő olyan, mint a borosta, a szivarozás, és a szerencsejáték. Minden férfi kipróbálja legalább egyszer, aztán vagy megszereti vagy fejvesztve menekül tőle. Jól ismert tény, hogy azok a férfiak akik csokornyakkendőt hordanak, nem félnek kilépni a komfortzónájukból és kevésbé is szégyenlősek, mint a nyakkendős társaik. 2016-ban már tudnunk kell félretenni az előítéleteinket a csokornyakkendővel kapcsolatban, és elhinni, hogy megfelelő színkombinációkkal, harmóniával és textúrával képesek vagyunk egyedivé válni a viselése által.
Csokornyakkendő típusok
1. The Self-Tie
A klasszikus öltözködés és a gentlemen védjegye a saját kezűleg megkötött csokornyakkendő. Kifinomult, egyedülálló és intellektuális megjelenést sugároz. A bája az aszimmetriájában rejlik, noha nehezebb megkötni, mint az előre "elkészített" pre-tie típust, mégis tökéletlen bohémsága az eleganciáról árulkodik.
2. The Pre-Tie
Előnye, hogy a tökéletes méretet tudjuk vele beállítani, így egy "élére vasalt" és precíz külsőt ad. Az utcai divatban számos összeállításban megállja a helyét, mégis félő, hogy egy bizonyos kor felett inkább a nevetség tárgyává válhatunk vele.
3. Clip-On
Tulajdonképpen a pre-tie típus egy fém csattal. Egy felnőtt embernek kerülnie kell a clip-on viselését. Leginkább gyerekek számára készítik.
Híres csokornyakkendő viselők
1. Alber Elbaz
(Divattervező, a Lanvin kreatív igazgatója volt)
2. Ian Fleming
(Angol író, a James Bond karakter kitalálója)
3. Sir Winston Churchill
(Brit politikus és miniszterelnök)
4. Kosztolányi Dezső
5. Le Corbusier
(Svájci-francia építész, a modern építészet egyik meghatározó alakja)
Business & Café - Facebookon is. Köszönjük kedvelésed!
Szakács Mirjam
Az alapszakos diplomám a KJF kommunikáció és médiatudomány Pr, Marketing szakirányán szereztem. A főiskola mellett a ModArt művészeti és divatiskolába jártam. Jelenleg nemzetközi tanulmányok mestrerszakos hallgató vagyok, és párhuzamosan a Budapesti Metropolitan Főiskola divat és luxusmárka menedzsment szakán tanulok.
Inspirációk:
http://www.nationalbowtieday.com/bow-tie-history-types/
Bernhard Roetzel: A gentleman című könyv