Egy nap mindannyiunk számára 24 órából áll. Hogyan lehetséges, hogy ez alatt az idő alatt egyesek többet érnek el, mások pedig kevesebbet? A titok nyitja a profi időgazdálkodás, ami sokkal könnyebben elsajátítható, mint hinnénk!
Idővel való gazdálkodás: az események egymás utánijának az irányítása
Charles Hobbs
Jelenünkben értelmezve a fenti idézetet, az életünkben a legtöbb stresszt az okozza, hogy nem mi irányítjuk életünk egymásutánját és innen már csak egy lépés vezet az aggódáshoz.
1. Mivel töltjük el az időnket? – Félelmeink felismerése
Felmérések szerint az emberek 78%-a napi 8 órát pazarol el azzal, hogy valami miatt aggódik vagy valamitől fél. Lássuk, mit mondanak a számok, mitől rettegünk annyira:
- félelmeink 40%-a sosem fog bekövetkezni.
- 30%-a olyan múltbéli eseményekből visszamaradt gondolat, amin amúgy sem tudunk már változtatni.
- 12%-a más emberek dolgaival kapcsolatos.
- 10%-ban pedig elképzelt betegségek miatt nyugtalankodunk.
Vagyis több mint 92%-ban teljesen alaptalanul aggódunk!
A félelmeinknek csupán a maradék 8%-a indokolt!
2. Mi a megoldás? - Tervezz!
Mivel sikeres akarsz lenni, sikeresen kell beosztanod az idődet, mert minden igazán sikeres ember jól gazdálkodik az idejével!
A társadalom felső 20%-a fölözi le a jutalmak 80%-át de nem azért mert jobbak a lehetőségeik, vagy nagyobb az intelligenciájuk, hanem mert jobban felhasználják a rendelkezésünkre álló időt.
Sokan vélik úgy az önkontrollal kapcsolatban, hogy ha nem vagyunk urai az időnknek, nincs meg bennünk a nagyság lehetősége így nem valószínű, hogy valaha is megvalósíthatjuk azt, amire képesek lennénk az életben!
Ezért is fontos meghatároznunk és leírnunk a világos, határozott célunkat! Sokan elvesztegetik az életüket, mert nem tudják, hogy mihez kezdjenek vele! Ne sajnáljuk hát az időnket a cselekvésen kívül a tervezéssel is tölteni, mivel minden tervezésre szánt perc, 5-15 percet megtakarít a végrehajtásnál és tervezés nélkül belevágni a cselekvésbe gyakrabban vezethet kudarchoz.
3. Ne akarjunk mindent elvégezni! – Maradj reális!
Soha nem jut idő mindenre. Nem baj, hogy ha mozgalmas életet élünk, de mindig jusson időnk a fontos dolgokra és tudjuk eldönteni, hogy melyek azok, amik igazán fontosak.
Ezeket a feladatokat megláthatjuk, ha alkalmazzuk a 80/20-as vagy más néven a Pareto-elv szabályt. Például, ha tíz dolgot kell elvégezni abból, lehet, hogy kettő többet ér, mint az többi összesen. A fontossági sorrend a lényeg, hogy megkeressük mi a lényeges, a sok lényegtelennel szemben.
Ahányszor újabb feladat elvégzésébe kezdenénk, kérdezzük meg maguktól mindig:
Mire tudom most a legértékesebben felhasználni az időmet?
Szorítsuk rá magunkat, hogy csak olyat tegyünk, amire a legértékesebben tudjuk felhasználni az időnket, hogy a nap végével az elégedettség érzésével tekintessünk vissza.
Van olyan, hogy nem tudjuk eldönteni mi számunkra a legfontosabb, ilyenkor jusson eszünkbe,Benjamin Franklin egyik találó gondolata:
„Szeretik az életet? Akkor ne pazarolják el az időt, hiszen ebből tevődik össze az életük.”
Ahhoz, hogy igazán érezzük a fenti mondat súlyát csak írjuk be az IDŐ szó helyébe azt, hogy ÉLET!
Mire tudom most a legértékesebben felhasználni az életemet?
Ha másodlagos dolgokkal foglalkozunk, mondhatjuk, hogy pazaroljuk az időt, pazarjuk az életet!
Ha egy sereg dolgot kell elvégeznünk, vegyünk egy papírt és készítsünk listát, rendszerezzük a gondolatainkat és gondolkozzunk papír alapon! Nem kell terhelni az agyat azzal, hogy mit kell csinálni, az agyunk mindenre megtalálja a választ, ha segítünk neki azzal, hogy rendszerezzük gondolatainkat. Éjszaka lefekvés előtt érdemes a másnapi teendőket rendszereznünk, hogy az előttünk álló megoldandó feladatokat a tudatalattink az este folyamán megválaszolhassa.
Készítsünk listát, minden napra!
Készítsünk listát, minden hétre!
Készítsünk listát, minden hónapra!
Business & Café - Facebookon is. Köszönjük kedvelésed!
(Köszönet az inspirációért Brian Tracynek!)
Kenéz Zsanett