Sportolóként a világ legkomolyabb nemzetközi sporteseményén hazánkért küzdeni megfizethetetlen élmény, megtiszteltetés és siker is egyben. Az állam azért megpróbálja forintban is kifejezni a háláját. Na de mennyi az annyi?
1. A törvény betűje
A 2004-ben elfogadott 2004. évi I. törvény a sportról, igen világosan fogalmaz a kérdésben. Minden olimpiai érmes sportolónk a 35. évének betöltését követő első hónaptól kezdve jogosult életjáradékra, melynek összege:
60. § (1) Az első helyezést elért érmes járadékának mértéke a bérből és fizetésből élők előző évi - a Központi Statisztikai Hivatal által számított - országos szintű bruttó nominál átlagkeresetének megfelelő összeg. A második helyezést elért érmes járadékának mértéke az első helyezett részére meghatározott járadék hatvan százalékának, a harmadik helyezést elért érmes járadékának mértéke az első helyezett részére meghatározott járadék negyven százalékénak megfelelő összeg.
(2) Az az érmes, aki kettő, három vagy négy első helyezést szerzett, érmenként további 20 százalékkal emelt összegű, az öt vagy ennél több első helyezést szerzett érmes kétszeres járadékra jogosult.
Világos, nemde?
2. Mondd már, mennyi?
Aki nem töltené a szabadidejét a KSH által számított országos szintű bruttó nominálbérének követésével, jön a lényeg.
2015-ben a következőképp alakultak az életjáradékok azon sportolók számára, akik a Nemzetközi Olimpiai Bizottság által szervezett nyári-, téli olimpián, paralimpiai, siketlimpiai, sakkolimpiai eseményen érmet szereztek.
- Aranyérem: bruttó 237 700 Ft
- Ezüstérem: bruttó 142 600 Ft
- Bronzérem: bruttó 95 100 Ft
Na de mi van azokkal a sportolóinkkal, akik több olimpián több számban szanaszét verték a mezőnyt és egy kazal aranyérmet nyertek? Nem kell értük aggódni, a törvény gondolt rájuk, több aranyérem=magasabb életjáradék. 4 aranyig érmenként 20%, az ötödik után kétszeres pénz.
- 2 arany: bruttó 285 200 Ft
- 3 arany: bruttó 332 800 Ft
- 4 arany: bruttó 380 300 Ft
- 5(+) arany: bruttó 475 400 Ft
3. 35 év alatt nem is jár semmi?
Dehogynem jár! Kimondottan jó pénzeket lehet szakítani fiatalon is, az életjáradék előtti évekre. Idén úgy néz ki éremtől, sportágtól és számtól függően a következő lesz a helyzet:
Egyéni sportágak
- Aranyérem: 35 millió Ft
- Ezüstérem: 25 millió Ft
- Bronzérem: 20 millió Ft
- 4. hely: 15 millió Ft
- 5. hely: 10 millió Ft
- 6. hely: 8 millió Ft
- 7. hely: 4 millió Ft
- 8. hely: 2 millió Ft
Besorolás szerint létezik az egyéni sportágon kívül
- Páros (aranyérem esetén): 31,5 millió Ft
- Egyéni sportágak csapatversenyszámai 3-8 fő (aranyérem esetén): 28 millió Ft
- Csapatsportágak és egyéni sportágak csapatversenyszámai 9 főtől (aranyérem esetén): 24,5 millió Ft
+1. Hányan kapják ezt a pénzt?
488 olimpiai érmes kapja az életjáradékot, 2015-ben összesen 977,79 millió Ft értékben.
A Business & Café csapata sok sikert kíván az összes magyar sportolónak, akik értünk küzdenek Rióban! Kívánjuk, hogy mind a 157 sportoló aranyéremmel térjen haza. Hajrá Magyarok!
Köszönjük, hogy az értékes idődet cikkünk olvasására fordítottad! Tudtál róla, hogy elköltöztünk?